03.03.2022 | Navnenyt
RELEX Solutions styrker den tekniske organistation i Danmark

Alexander Vinther
Per 1. februar 2022 er Alexander Vinther tiltrådt som Technical Consultant i RELEX Solutions Danmark. Alexander har en baggrund som SAP & Design Thinking Consultant hos Trifork.
Han har leveret flere større IT-applikationer inden for både web, mobil og kunstig intelligens samt haft produkt manager rollen. Han har blandt andet arbejdet med netværksoptimering, database normaliseringer, brugt AI til at automatisere data formattering & mapperinger og meget andet.
Derfor tager han en bred viden med ind i kommende RELEX projektimplementeringer.
Branchenyt
RELEX Solutions overtager Formulate for at styrke sin integrerede platform ved at inkludere kampagneplanlægning
RELEX Solutions har opkøbt Formulate, en svensk kampagneplanlægnings- og analysevirksomhed, for at styrke sin position som etableret leverandør af integrerede planlægningsløsninger til detailhandlen.
Indhold fra partner
Branchenyt

RELEX Wins Three Categories at 2022 VIP Awards
RELEX Wins Three Categories at 2022 VIP Awards Presented by Vendors in Partnership and the National Retail Federation
Indhold fra partner
Branchenyt

RELEX Solutions samler detailhandels- og supply chain eksperter den 5. maj 2022
Kom med til RELEX Live og oplev spændende oplæg fra bl.a. Logistiskdirektøren hos Nomeco, Matas’ Supply Chain Manager og Ledelsesrådgiver Christian Ørsted. Dagen byder på inspiration og gode muligheder for vidensdeling med andre eksperter i branchen.
Indhold fra partner
Branchenyt

Guiden: Hvordan man bygger en bedre DIY Supply Chain, er udgivet
RELEX Solutions, der leverer integrerede planlægningsløsninger til detailbranchen, har udgivet guiden: The Right Tools for the Job: How to Build a Better DIY Supply Chain.
Indhold fra partner
Branchenyt

Coop Danmark bruger ét system til hylde- og lagerplanlægning
Dagligvarekæden Coop Danmark er blandt de første store detailvirksomheder i Europa, der problemfrit forbinder automatiseret replenishment og space planning i ét IT-system. På sigt er målet butiksspecifikke sortimenter og produktplaceringer.
Indhold fra partner
Branchenyt

Sephora implementer AI-baseret løsning fra RELEX til at forbedre servicegraden på tværs af distributionskæden
RELEX’ fleksible, AI-drevne forecast og replenishment løsning vil forbedre Sephora’s lageromsætning og reducere risikoen for forældelse, samtidig med at produkttilgængeligheden for deres slutkunder øges.
Indhold fra partner