12.09.2023 | Navnenyt
Helena kan godt lide at tidsoptimere og effektivisere
Helena Lauritzen er startet som graduate i Bredana Axcite.
Selv om Helena Lauritzen nærmest ikke er startet på karrieren endnu, har hun allerede en god portion erfaring med i bagagen fra starten af graduate forløbet i Bredana Axcite.
Og hun har fundet ud af, hvor interessen ligger:
”Jeg kan godt lide at spare tid og gøre supply chain så effektiv som muligt", siger Helena Lauritzen.
Erfaringen har hun fra studiejob i to virksomheder, mens hun studerede Operations and Supply Chain Analytics på Aarhus Universitet og i et efterfølgende sabbatår.
”Jeg var ansat i Bestsellers logistikafdeling, hvor jeg håndterede ordrer, der blev bestilt af firmaer i andre lande. Efterfølgende have jeg job i Salling Groups logistikafdeling, hvor jeg hjalp med at optimere processer på lagrene,” fortæller Helena.
”Jeg tror, graduate forløbet bliver rigtig godt, og jeg har en forventning om at blive klædt godt på til at komme med ud til kunderne," siger Helena.
Jeg ser også frem til at skulle arbejde som konsulent. Det er en stor udfordring, som stiller krav til både det faglige, og at kunne samarbejde med mange forskellige mennesker.”
Hun og kæresten bor i Aarhus. Hendes helt store interesse er mad.
”Jeg elsker alt, der har med mad at gøre, og så er jeg begyndt at strikke. Det går der meget tid med.”
Branchenyt

Webinar: Nyt værktøj til optimering af dine forretningsdokumenter
Rettelser af eksterne formularer såsom ordrebekræftelse, følgeseddel og faktura har altid været en omkostningstung opgave i tidligere versioner af D365FO.
Indhold fra partner
Strategi & ledelse

Større gennemsigtighed i forsyningskæden med Supply Chain Center
Vi gentager indlægget fra SCM-dagen 2023, når vi på dette webinar præsenterer dig for den nye løsning og nogle af de stærke værktøjer, der kan være med til at styrke modstandsdygtigheden i en virksomhed som jeres.
Indhold fra partner
IT

Case: Optimering af supply chain er afgørende for fremtidig vækst
Digitalisering er udnævnt til en ”Must win battle” i Eldorados fremtidige strategi. Det betyder bl.a. et ERP-mæssigt kvantespring fra nuværende AX 2009 til Microsoft Dynamics 365 Supply Chain – forstærket af en række Bredana Axcite specialmoduler.
Indhold fra partner
Branchenyt

Få ekspertråd til optimering af forsyningskæden til Bredanas seminardag d. 19. april
D. 19. april afholder Bredana Axcite endnu en vidensrig seminardag om optimering af forsyningsæden ved hjælp af ERP-systemet Dynamics 365. Der er begrænsede pladser til eventet, så meld dig til i dag.
Indhold fra partner
IT
Næste generation af eksperter i Microsoft Dynamics 365 Supply Chain Management
Med et ambitiøst graduate program styrker Bredana Axcite sin position blandt de førende konsulenthuse inden for styring af supply chain i Microsoft Dynamics 365 Supply Chain Management.
Indhold fra partner
Branchenyt

Bredana inviterer til gratis seminardag om Dynamics 365 og SCM d. 19. april
Det foregår onsdag d. 19. april i AI Innovation House i Vejle, når Bredana Axcite slår dørene op for en hel seminardag om, hvordan ERP-systemet Dynamics 365 FO kan bruges til at optimere forsyningskæden.
Indhold fra partner