08.04.2022 | Navnenyt
2 stk Dynamics eksperter har 10 års jubilæum

Gert Veng til venstre, og Klaus Larsen til højre.
Denne måned har der været dobbelt op på festlighederne – både Klaus Larsen og Gert Nørgaard Veng har nemlig fejret 10 års jubilæum.
Gert startede for 10 år siden hos Frøkjær IT mens Klaus startede hos Optimate, de blev altså først kollegaer for ca. 6 år siden, hvor de to virksomheder fusionerede.
I dag arbejder Gert med 9altitudes danske support på primært Dynamics AX og D365FO mens Klaus arbejder som udvikler indenfor Dynamics AX og D365FO.
Stort tillykke til Klaus og Gert.
Skal du også med på holdet, så bliv klogere på 9altitudes som arbejdsplads her: https://lnkd.in/dH3aYNkv
IT

PJM og 9altitudes: Sådan gør du et stort Business Central projekt til en succes
I løbet af 2021 har PJM arbejdet intensivt med at implementere et helt nyt ERP-system baseret på Microsoft Dynamics 365 Business Central.
Indhold fra partner
Strategi & ledelse

Hvad betyder prisstigningerne for Supply Chain virksomheder?
Lige nu ser vi det alle vegne; priserne stiger på brændstof og råvarer. Men ved du hvad disse prisstigninger kommer til at betyde for dit regnskab? Og får du mere manuelt arbejde, når priserne skal opdateres flere steder i systemerne?
Indhold fra partner
IT

BOM-styring: vejen til bedre integreret konstruktion og produktion
Håndtering af styklister (Bill Of Material eller BOM) bliver stadig vigtigere for at holde produktomkostningerne under kontrol og for at lade et produkt overgå fra design til produktion uden problemer.
Indhold fra partner
IT

Tættere på kunderne med en enkelt integration
”Vi tror at usikkerheden ved ’u-opdagede fejl’ er dét, der gør andre virksomheder betænkelige ved at automatisere processer - men det sker simpelthen ikke med vores AX integrator - ALLE fejl opdages." fortæller Furnipart om digitaliseringen.
Indhold fra partner
IT

Brug PLM til at gøre din virksomhed mere effektiv!
Product Lifecycle Management (PLM) er disciplinen at styre dit produkt sikkert igennem alle faser fra start til slut. PLM er blevet en væsentlig bidragyder til at løse den moderne industrivirksomheds udfordringer.
Indhold fra partner
IT

Case: Styr uden om faldgruberne
IT løsninger skaber ikke værdi i sig selv. Værdien kommer når løsningen understøtter arbejdsgange i organisationen. For Marius Pedersen gik implementeringen gnidningsfri - for der var fokus på de helt rette balancer. Se faldgruber og løsninger her >
Indhold fra partner